Previous Award Winners

F.M. Torrence Award

  • Dr. S.C. Ellis 1951
  • Ray Higgins 1952
  • Fred W. Lang 1953
  • Margaret Helvenston 1954
  • Dr. Austin M. Patterson 1955
  • Forrest E. Hill 1956
  • Ray Cox 1957
  • M. George Huit 1958
  • Rodney J. Warner 1959
  • Purl E. Cox 1960
  • James D. Adair 1961
  • J.A. Chew 1962
  • Clement M. Harner 1963
  • Dr. W.A. Hammond 1964
  • Charles W. Adair 1965
  • A.G. Fath, Jr. 1966
  • William L. Eichman, Sr. 1967
  • Jack D. Jordan 1968
  • Carl H. Benner 1969
  • Merle D. Porter 1970
  • H. Paul “Perry” McVay 1971
  • Harold L. Kinzig 1972
  • Richard A. Falls, M.D. 1973
  • D. Richard Thomas 1974
  • Elwood Smith 1975
  • Robert M. Kyvik 1976
  • Robert T. Montgomery 1977
  • Warren A. Powers 1978
  • Clement G. Austria, M.D. 1979
  • Walter G. Sellers 1980
  • George H. Zellner 1981
  • Harry G. Johns 1982
  • Col. S.L. Stephan 1983
  • Tony McIlvaine 1984
  • Gary L. Allen 1985
  • Richard W. Bennett 1986
  • Catherine J. LeSourd 1987
  • Herman M. Martin 1988
  • James E. Laughlin 1989
  • Virgil M. Brantley 1990
  • John A Finlay 1991
  • Russell L. Remick 1992
  • Herman Menapace 1993
  • Richard H. LeSourd, Jr. 1994
  • Helen Brantley 1995
  • Jack R. Kennedy 1996
  • John C. Williamson 1997
  • Mildred J. Henderson 1998
  • John C. Balmer 1999
  • David G. Mathias 2000
  • Elizabeth Studebaker 2001
  • Richard Loveless 2002
  • R. David Warner, M.D. 2003
  • Carole Holmes 2004
  • Kevin Sonnycalb 2005
  • Peter D. Stephan 2006
  • Brian G. Liming 2007
  • Thomas J. Zajbel 2008
  • George J. Whyde 2009
  • James A. Smith 2010
  • James Kennedy 2011
  • Dow D. Reichley 2012
  • Rick Williamson 2013
  • Bradley T. Montgomery 2014
  • Robert N. Geyer 2015
  • William Spahr 2016
  • Robert P. Dillaplain, M.D. 2017

Dodds Monument - Industrial Award

  • Bob Evans Farms 1998
  • Phillips Companies 1999
  • EIS-Barco 2000
  • Twist Inc. 2001
  • Dodds Monuments 2002
  • File Sharpening 2003
  • Super Valu Warehouse 2004
  • Superion, Inc. 2005
  • SAS Automation, Ltd. 2006
  • Xenia Foundry & Machine Co. 2007
  • Bob Evans 2008
  • No award given 2009
  • TJAR Innovations 2010
  • Dodds Monuments 2011
  • Cornerstone Research 2012
  • Twist Inc. 2013
  • TDL Tool 2014
  • SAS Automation 2015
  • Frontier Technology 2016

Russ Remick Retail-Service Industries Award

  • Russ Remick, Krakoffs 1985
  • Alan Liming, Fine Print Books 1986
  • Alan Liming, Fine Print Books 1987
  • Jim Kennedy, Kennedy’s Grocery 1988
  • John Cowen, Cowen’s Sporting Goods 1889
  • Alan Besco, Besco Motors 1990
  • John Cowen, Cowen’s Sporting Goods 1991
  • Bob Swigart, Tiffany’s Jewelers 1992
  • Tom & Barb Zajbel, Johnny’s Auto Parts 1993
  • Eric Fogarty, Dodds Monuments 1994
  • Jim Gabringer, Subby’s 1995
  • Jane McCormick, Collett Propane 1996
  • Dave Hidy, Hidy Honda 1997
  • Peter Stephan, Home Site Title 1998
  • Ludlow Cellular & Paging 1999
  • Miller’s Hallmark 2000
  • Montgomery Ins. 2001
  • WBZI Radio 2002
  • Key Chrysler, Jeep & Dodge, Inc. 2003
  • Sky Bank 2004
  • LPL Financial/Kevin Wichman 2005
  • Geyer’s Office Supply 2006
  • Xenia Shoe & Leather, Inc. 2007
  • TCN Behavioral Health Services 2008
  • 3F Coaching 2009
  • IHS Pharmacy 2010
  • Nick's Restaurant 2011
  • Buckminn's D&D Harley Davidson 2012
  • Brian Stephan, CFP, LPL Financial 2013
  • WGC Golf Course 2014
  • The Flower Stop 2015
  • WBZI Radio 2016

S.L. Stephan Award

  • Jan Sandifer 1986
  • Kay Hagler 1987
  • Daisy Babb 1988
  • Neal Hastings 1989
  • Lizz Studebaker 1990
  • Joyce Laughlin 1991
  • Dan Bullen 1992
  • Eric Montgomery 1993
  • Dennis Phillips 1994
  • Barbara Zajbel 1995
  • Tim Sease 1996
  • Val Mash 1997
  • Tom Zajbel 1998
  • Brian Liming 1999
  • Jack Bergin 2000
  • James A Smith 2001
  • John Finlay 2002
  • Kim Sease 2003
  • David Hidy 2004
  • Rick Kolmin 2005
  • Marilyn Hatcher 2006
  • Jo Carman 2007
  • Tracy Pamer 2008
  • Brad Montgomery 2009
  • Dr. Jeff Lewis 2010
  • Jim Preston 2011
  • Sarah Amend 2012
  • Chrissy Roundtree 2013
  • Denise Davis 2014
  • Brian Stephan 2015
  • Blair Davis 2016

Robert G. Babb Award

  • Brad Montgomery 1987
  • Jenny Hastings 1988
  • Rick Estes 1989
  • John Grosmann 1989
  • Dave Ruppert 1989
  • Eric Fogarty 1990
  • John Grosmann 1991
  • Richard Chrysler 1992
  • Randy Stout 1993
  • Elizabeth Studebaker 1993
  • Elizabeth Studebaker 1994
  • Brian Liming 1995
  • Herman Menapace 1996
  • Dick Paoliello 1997
  • Denise Leslie 1998
  • Dave Ruppert 1999
  • David Hidy 2000
  • Dave Ruppert (posthumous) 2001
  • Dr. James A. Smith 2002
  • Ingrid Stephan 2003
  • John Balmer 2004
  • Jim Mescher 2005
  • Sandy Feix 2006
  • David Wedderburn 2007
  • Connie Wilcox 2008
  • Tim Sontag 2009
  • Denise Davis 2010
  • Tara Hosta 2011
  • Ron Bolender 2012
  • Eric Holtvogt 2013
  • Diane Dixon 2014
  • Peter Stephan 2015
  • Christy Fielding 2016

Barbara Zajbel Ambassador Award

  • Claude "Bud" Schindler, Jr. 2013
  • 4Paws for Ability 2014
  • Marsha Bayless 2015
  • Gabrielle ‘Gabby’ Leaming 2016

Return on Investment... It Pays To Belong

When a business invests in the Xenia Area Chamber, it forms a partnership with over 400 other investors that leverage time, money, and other assets to create stronger individual businesses and a stronger community.